Hazreti Ömerin Halife Tayin Edilmesi

mollahâfiz

Molla Hâfız
Admin
Moderator
Hafız No.
4
Katılım
26 Eki 2018
Mesajlar
168
Beğeniler
13
Puanları
18
Konum
İstanbul
#1
Hazreti Ömerin Halife Tayin Edilmesi

Hazret Ömer (r.a.)'in hilafete gelmesinde, islam cemiyetinde yeni bir tayin veya seçim tarzi görüyoruz. Hazreti Ebu Bekir (r.a.)'in halifeligi olayinda, ortada birkaç aday vardi ve sonunda Hazreti Ebu Bekir (r.a.) seçildi. Bu bir nevi seçim idi. Hazreti Ömer (r.a.) için ise tayin mevzubahistir. Kesin olarak tayin edilmistir ve iktidara nasil geldiginin detaylarim biraz sonra belirtecegiz.

İlk müslümanlarin ne kadar büyük insanlar olduklarina dair bir hadisi serif vardir. Hasta olarak yatan ve ölecegini bilen Hazreti Ebu Bekir (r.a.) katibini çagirir bu katip de Hazreti Osman (r.a.)'dir. HazretiEbu Bekir (r.a.), Hazreti Osman (r.a.) «Benim söyleyeceklerimi yaz diyor ve baslamak için besmele, Hazreti Peygamber (s.a.v.)'e salavatlar yazdirmaya basliyor. Devam ediyor: «Allah'in kulu olan Ebu Bekir bu dünyadaki son dakikada ve diger dünyaya intikal edecegi ilk dakikada sizden, asagidaki hususlari istiyor». Bu dünyadaki son dakika ile diger dünyaya intikal olan ilk dakika, öyle bir andir ki kafirler bile inanir, en kötü insan bile tevbe eder.» Hazreti Ebu Bekir (r.a.), bu ifadelerle bu anda yalan söyleyemeyecegini ifade etmek istiyor. Ondan sonra yazdirmaya devamla, «Ben sizin su sahsa biat etmenizi istiyorum...» diyor ve sahsin ismini söyleyemeden bayiliyor. Hazreti Ebu Bekir (r.a.) bayildigi için, Hazreti Osman (r. a.) cümleyi tamamlayamiyor. Sonra Hazreti Osman (r.a.) cümleyi kendiliginden tamamliyor ve bos birakilan yere «Ömer» adini yaziyor. Birkaç dakika sonra Hazreti Ebu Bekir (r.a.) ayiliyor. Muhtemelen Hz; Osman (r.a.), Hazreti Ebu Bekir (r.a.)'in vefat ettigini sanmisti. Hazreti Osman devlet sekreteri oldugu için halifenin vasiyetnamesini tamamlamis ve onu mühürleyip, halka göstermeyi amaçlamisti. Ve burada Hazreti Osman (r.a.)'in karakterinin büyüklügünü görüyoruz. Çünkü o kendi adim yazabilirdi. Fakat Hazreti Osman (r.a.), baskasinin adim yani Hazreti Ömer (r.a.)'in adini yazmıştır.

Hazreti Ebu Bekir (r.a.), uyanınca Hazreti Osman (r.a.) ne yazdığım sorar. Hazreti Osman (r.a.) cümleyi okur:

Ben ölürsem, Hazreti Ömer (r.a.) biat edin. Hazreti Ebu . Bekir bundan çok mütehassis olur ve Hazreti Osman (r.a.) Sen halifenin bütün şartlarım haizsin, kendi adini yazabilirdin, fakat Ömer'in adim yazdın, Allah senden razı olsun» der. Sonra Hazreti Ebu Bekir (r.a.) vasiyetnameyi tamamlar ve Hazreti Osman (r.a.)'a bunu hilafet mührü ile mühürlemesini söyler, vasiyetname, mühürlenir ve kapatılır.

Bundan sonra emniyet müdürünü çağırırlar. Emniyet müdürü geldiğinde, Hazreti Ebu Bekir (r.a.) ona söyle der: «Bu zarfi al, dışarı çık ve müslümanları çağırarak onlara de ki, bu kapalı zarfla, Ebu Bekir'in vasiyetnamesi ve O'nun yerine geçecek olan halifenin adi yazılıdır. Bu adi yazılı olan halifeye biat edin» Filhakika, bu kağıtta kimin adinin yazılı olduğunu emniyet müdürü dahi bilmiyordu. Bunu sadece Halifenin sekreteri olan Hazreti Osman (r.a.) biliyordu. Ve bu böyle oldu. Yani emniyet müdürü, Halifenin vasiyetim söyleyince, bütün müslümanlar, seçilen fakat ismi bilinmeyen Halifeye biat ettiler. Çünkü onu Hazreti Ebu Bekir (r.a.) seçmişti. Ve o müslümanlar dediler ki: «Madem ki bunu Hazreti Ebu Bekir (r.a.) seçti, o kim olursa olsun, o bizim halifemiz olacaktır.
 
Üst